20 listopada 2020

Gratulacje! Dotarliście do I Punktu Bazowego!

Znajdujecie się u podnóża Góry Śmierci. To miejsce wiecznej pamięci  ofiar hitlerowskiego ludobójstwa, której pielęgnowanie wymaga szczególnie dobranych form. To tutaj znajdował się poligon SS Truppenübungsplatz. Na szczycie góry w 1941 r. oprócz paleniska kremacyjnego wybudowano również piwnicę do składowania ciał przeznaczonych do spalenia. Z zewnątrz zwłoki wrzucano do niej przez dwa otwory, zaś z jednego boku urządzono wejście zamykane na żelazne drzwi. Służyło ono do wyjmowania nagromadzonych zwłok. Prochy pozostałe z ciał zakopywano w ziemi, obok paleniska. Krematorium czynne było do ostatnich dni obozu. Ku czci pomordowanych na Górę Śmierci prowadzi „Droga Cierpienia”, która składa się z rzeźb w kształcie ludzkich rąk. W 1964 r. postawiono tam pomnik upamiętniający ofiary obozu pracy. Odszukajcie ten pomnik wykonajcie przy nim wspólne zdjęcie i prześlijcie do Bazy. Po przesłaniu zdjęcia otrzymacie z Bazy poprzez Whatsapp zadanie bonusowe do wykonania. 

Bądźcie uważni wchodząc na górę. W drodze na szczyt możecie znaleźć dodatkowy kod QR i zdobyć dodatkowe punkty.

Pamiętajcie, że jest to miejsce pamięci, gdzie należy zachować się z należytym szacunkiem.

 

A teraz zaczynamy ciąg dalszy podróży śladami historii. Cieszymy się, że jesteś z nami, to była dobra, patriotyczna decyzja, bo to właśnie historia kształtuje naszą przyszłość. Jest ona kluczem do lepszego zrozumienia teraźniejszości. 

Poniżej znajduje się mapa 11 punktów szlaku turystycznego, pod którymi ukryte są Punkty Bazowe. Pamiętajcie!  Nie wszystkie punkty oznaczone na mapie są Punktami Bazowymi, a czas ma znaczenie. Sami wybieracie kolejność, przyjmując tym samym swoją strategię gry. Rozwiążcie zagadki, aby trafić do odpowiednich Punktów Bazowych, oszczędzając swój czas. Do orientacji w terenie możecie wykorzystać kompas, który znajduje się w zestawie survivalowym. 

 

 

Wskazówki dotarcia do kolejnych miejsc bazowych

1. Miejsce, gdzie stacjonowała m. in. Dywizja Grenadierów SS, Dywizja Kawalerii Florian Geyer, kompania sztabowa komendy poligonu “Heidelager”. Odszukajcie kod QR, który znajduje się na tablicy informacyjnej dotyczącej tego miejsca. 

 

2. Udajcie się do miejsca, gdzie na pomniku znajduje się tablica o następującej treści: “Wieczna chwała i pamięć żołnierzom armii radzieckiej poległym w walkach o wyzwolenie ziemi dębickiej” - Społeczeństwo Powiatu Dębickiego.

Odnajdźcie pomnik, na którym znajduje się tabliczka z powyższym cytatem. Zróbcie wspólne zdjęcie i prześlijcie do bazy. 

To jeszcze nie koniec. Na tablicy informacyjnej, oznaczającej trasę szlaku turystycznego, znajdziecie kod QR - zeskanujcie go i rozwiążcie przygotowane dla Was zadanie.

 

3. Jeden z punktów na szlaku w latach 1940 - 1944 wyglądał tak. Udajcie się do miejsca, gdzie obecnie znajduje się jego rekonstrukcja.

 

4. Udajcie się do miejsca, które znajdowało się po prawej stronie głównej szosy poligonu, prowadzącej do Ocieki. Służyło ono do zakwaterowania oddziałów Waffen SS, skierowanych na teren poligonu w celach szkoleniowych bądź uzupełnienia strat.

 

5. Udajcie się do miejsca, gdzie przed okupacją niemiecką znajdowały się obiekty fabryczne zakładu “Lignoza”. Później w latach 1940-1941 stacjonował tam SS-Oberfuhrer Werner von Schele.

Zobacz równeż: