08 stycznia 2023

Teraz Dębica - podsumowanie pierwszego roku działalności Stowarzyszenia

W styczniu br. mija pierwsza rocznica założenia Stowarzyszenia „Teraz Dębica”. Ten czas był dla nas bardzo owocny w wypełnianiu naszej misji i realizacji głównych celów  Stowarzyszenia. Udało się nam dokonać naprawdę wiele z czego bardzo się cieszymy i z radością dzielimy się z Wami naszymi aktywnościami w tym krótkim podsumowaniu.  

Z uwagi na sytuację na Ukrainie nasze pierwsze działania skierowaliśmy do mieszkańców Ukrainy, którzy przybyli do naszego miasta szukając schronienia przed wojną. Zorganizowaliśmy we współpracy z Radcą Prawnym Punkt bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Ukrainy. Podczas konsultacji można było uzyskać m. in. informacje na temat legalizacji pobytu i zatrudnienia w Polsce. 

Zaprosiliśmy także dzieci z Ukrainy wraz z rodzicami do udziału spotkaniu integracyjnym, które odbyło się w Centrum Zabaw Kulkoland w Dębicy.  Dla dzieci zostały przygotowane gry i zabawy integracyjne, a dla rodziców poczęstunek oraz rozmowy na interesujące tematy.  

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się zorganizowana przez nas przygodowa Gra Miejska. „Planszą” gry było całe miasto, a  graczami – uczestnicy, którzy mieli za zadanie odnaleźć Punkty Bazowe oraz wykonać przygotowane zadania. Drużyny miały okazję m. in. odbyć podróż wehikułem czasu, spotkać Mefistofelesa, członków Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz przybyszy z przyszłości.  

Bezpieczeństwo w zakupach było tematem spotkania informacyjnego, podczas którego można było poznać działania marketingowe wprowadzające klientów w błąd, najważniejsze sposoby ochrony przed nieuczciwymi sprzedawcami oraz technikami manipulacji wykorzystywanymi przez sprzedawców. Spotkanie przeprowadzili pracownicy Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. W nawiązaniu do tego spotkania w Dębicy został wdrożony pilotaż programu przeglądów lekowych. 

Tegoroczny Festyn Rodzinny, który zorganizowaliśmy we współpracy z Radą Osiedla Mickiewicza pod hasłem: "Cudze chwalicie swego nie znacie" pokazał, że dębiczanie mają nie tylko wielkie talenty i niezwykłe zainteresowania, ale i wielkie serca. Podczas Charytatywnej loterii „Razem dla Wiktorka” zebraliśmy 12 500 zł na  leczenie chorego na nowotwór złośliwy chłopca. Podczas Festynu mogliśmy zobaczyć na scenie utalentowanych dębiczan tj. występ scholi muzycznej oraz zwiastun najnowszego przedstawienia teatralnego  w wykonaniu młodzieży KSM przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy, pokaz chemiczny, występ taneczne z Akademii Tańca Soul Dance oraz Salsa Dance Studio, a jako gość specjalny wystąpił zespół Bohema Trio. Podczas Festynu można było także skorzystać z wielu atrakcji tj. warsztatów z masy solnej, warsztatów artystycznych, pokazów wozów specjalistycznych oraz wyposażenia wojskowego, oglądać wystawę prac malarskich. Można było zobaczyć również ptasie zoo, skorzystać z malowania twarzy, dmuchańca oraz z degustacji lokalnej gastronomii.  

Kolejnym naszym przedsięwzięciem był konkurs na spot filmowy “Współczesne formy patriotyzmu” zorganizowany wspólnie z Powiatem Dębickim. Zwieńczyła go uroczysta gala finałowa, podczas której wszyscy uczestnicy mieli okazję zobaczyć swoje filmy na ekranie kinowym, a na zakończenie na uczestników czekał tort niepodległościowy.  

W związku z Dniem Wszystkich Świętych zorganizowaliśmy akcję sprzątania zapomnianych grobów na Starym Cmentarzu w Dębicy pod hasłem: „Pamiętamy”. Chcieliśmy, aby w tym czasie, kiedy w sposób szczególny dbamy o mogiły swoich bliskich, także zapomniane nagrobki zostały posprzątane i aby na nich pojawił się znicz.     

Przygotowaliśmy także charytatywną akcję mikołajowa, podczas której można było skorzystać z możliwości zaproszenia św. Mikołaja na spotkanie z dziećmi i rodzinami. Aby to zrobić należało wpłacić dowolną kwotę na zbiórkę pomocową. Charytatywna akcja mikołajowa była działaniem typu „dobro za dobro”. Chcieliśmy nadać tegorocznych mikołajkom podwójny wymiar i wspólnie zadbać o osoby potrzebujące.

Przed nami Nowy Rok, nowe wyzwania i nowe możliwości, o których dowiecie się już niebawem. Bądźcie z nami przy kolejnych naszych przedsięwzięciach.

 

 

Zobacz równeż: